Impact Day ehk mõjupäeva muljed
Muutused, jätkusuutlikkus, sotsiaalne ettevõtlus, rohemajandus, mõju… Ja just seda ma Impact Dayle uudistama läksingi, et mõista mis teemad täna õhus on. Impact Day – Baltikumi suurim jätkusuutliku ettevõtluse festival – toimus esimest korda 7.oktoobril Põhjala tehases.
Kolm küsimust
On väga äge, et korraldatakse selliseid päevi nagu Impact Day, kus korraldus detailideni läbimõeldud ja toetab temaatikat (jätkusuutlikkust) läbinisti. Ilmselt, kuna olen teemadega tegelenud, siis uut ja väga inspireerivat polnud, küll aga pani mõtlema suurele pildile ning minu jaoks jäid õhku kolm põhiküsimust:
1. Küsimus – ärimudelid
Me saame kõik aru, et muutuste ajastu nõuab ennekõike meilt mõtteviisi muutust. Siiski peame endale ka aruandma, et kapitalismile veel paremat alternatiivi pole leiutatud ning kasumi ootus saadab meid ikka. Me oleme läbiimbunud mõtteviisist: rohkem-rohkem-rohkem. Mis hetkel päriselt me ärimudelid ümber mõtestame ja toodame pigem vähem, tekitades nõudlust? Nagu Reet Aus PhD tõdes aastate eest ja ka täna: “Me ikka tunneme, et teema on ebamugav. Äkki läheb ise mööda? Äkki ei pea ikkagi tegelema?”.
2. Küsimus – mõisted
LHV tõi hea näite: nemad on täpselt nii roheline pank kui rohelised on nende kliendid. Kliendid kahjuks aga ei tea, kui rohelised nad on. Kas sina tead, kui roheline sinu ettevõte on? Me keegi ei tea, sest puuduvad mõõdikud. Ja minu küsimus ongi: kes tegeleb uute mõistete defineerimisega, mõõdikute loomisega jms? Mis on üldses roheline või sotsiaalne ettevõtlus? Mis mõõdikutega me hindame kui roheline või jätkusuutlik ettevõte on?
3. Küsimus – vundament ja mõtestamine
Kui paljud tegelikult töötavad täna mõttestatult ja strateegiliselt ja kelle töötajad-kliendid teavad seda samuti mille nimel töö käib (MIKS?). Ehk kui tugev on tänane vundament? Ja kui teadlik saab olema vundamendi korrastamine, uute kihtide ladumine? Ehk ei tekiks lihtsalt seda konverentsi elevust: nüüd hakkame maailma muutma ja kontorisse saabudes oleme taas küsimuse ees: KUIDAS? Vundamendi korrastamisega (MIKS? KELLELE? KUIDAS? MIDA?) igapäevaselt tegelen ja aitan mõtestada.
Õnneks on mul optimistlik vaade tulevikku, sest näen, et võti on mõtestamises. Ja nagu ka Andrus Albi tõdes – täna ongi raske vau-efekti tekitada, küll aga saab väikestest asjadest luua uutmoodi tervikut ehk rohkem mõtestamist!