Reeglid inimestest arusaamiseks
Kuidas paremini mõista inimesi enda ümber ja luua häid suhteid?
Raamatututvustus: Richard Templar,“The Rules of People”, 223 lk, 2018.
Küll oleks lihtne, kui oleksid reeglid, mis aitavad inimestest aru saada, eks? Kõik on isiksused ja erinevad üksteisest oma veidruste, lapsepõlvekogemuste ja harjumustega. Hea uudis on see, et võime küll olla erinevad, aga miski meis on alati sarnane. Selles raamatus tuuakse välja käitumismustrid, millest on võimalik aru saada, sest on teada põhjus, MIKS me käitume nii, nagu käitume. Seega siiski ON olemas üldised reeglid, mis aitavad meid eluülikooli kõige olulisemal kursusel edasi.
Richard Templer on praktik, kes hakkas oma tähelepanekuid kirja panema ja sai otse elust kokku raamatu jagu materjali. Toon taas välja mõned mind kõnetanud mõtted, millest võiks ilma raamatut lugemata abi olla teistelgi.
Kas tunned neid inimesi, keda kirjeldatakse?
- Tööelus jaguneme kaheks: rutiini- ja projektiinimesed. Elus vajatakse mõlemat tüüpi ning tööd jagub kõigile. Millegipärast aga ei küsita selle kohta ei töövestlusel ega rõhutata karjäärivalikul. Elus on palju olukordi, kus saad aru, et sulle see ei sobi. Tüüp on tingitud sinu isikust, mitte käitumisest, seega mida varem sellest aru saad, seda parem ja nii leiad töö, mis sulle sobib.
- Öelda isepäisele (rebel) mida teha, on karuteene: oled andnud võimaluse vastu sõdida. Annad aga eesmärgi (miks), annad ka väljakutse. Isepäised hindavad, kui neile antakse vabadus teha kõike omamoodi ja nad jõuavad tulemuseni, kasvõi ringiga.
- Inimesed, kes kardavad oma vigu tunnistada (ja neid on väga palju), on lihtsalt väga ebakindlad. Peamine kartus on, mida teised neist mõtlevad ja kui nõrgana näevad. Tegelikult näitab žest aga vastupidi tugevust ning tekitab respecti – me kõik eksime vahel, aga kui aus oled sa iseenda ja teistega, on määrav.
- Ebakindlus on meis kõigis tuttav üürnik. Me kõik oleme oma kogemuste summa ja mitte keegi pole jäänud puutumata hirmust, murest või ebakindlusest. Mitte keegi. Seega ükskõik kui enesekindlalt esinetakse (tavaliselt on see pöördvõrdelises seoses), tuntakse tõenäoliselt alati hirmu. Seda ei näidata välja, aga kuna oled ise ka samalaadset kogenud, siis tunned selle kohe ära.
- Inimesed, kes ei leia vastust, ei tahagi seda leida – tuntud kui „jah, aga…” muster. Kui sina midagi soovitad, siis põrkub soovitus vastu seina, miks seda kõike teha ei saa. Tegelik vajadus on tähelepanu saavutamine, sest kõik on justkui hästi ja muudatused tekitavad vaid hirmu.
- Mõnikord ei mõeldagi kõike läbi. Õigupoolest juhtub seda päris tihti. Meie kõigiga. Kui püüad mõista kellegi motivatsiooni, siis kaalu ka varianti, et ta seekord ei olnud läbi mõelnud. 🙂
- Närvi minnakse siis, kui hoolitakse. Kui näed, et keegi on väga närvis, siis tea, et ta tahab, et kõik hästi õnnestuks ja kardab alt vedada. Ole toetav ja mõistev, aita leida lahendus, mida ta parajasti otsib (närvi minnes kaob ka selge mõtlemisvõime). Parim kaitse närvimineku vastu on enesekindlus, mis saavutatakse siis, kui teatakse, mida ja miks tehakse.
- Vihased on tegelikult kurvad. Kuidas sa end tunned, kui oled vihaseks saanud? Natuke võimukamana, eks? Viha on katteemotsioon nõrkusele, abitus-, hirmu-, piinlikkustundele. Ja põhjus on ilmselt kusagil kaugel… lapsepõlves. Kuna vihane seda välja näidata ei saa (ei taha nõrgana paista), siis katab ta selle kinni vihaga. Sina saad sel hetkel vaid mõista, et sügaval sisimas on ta väga kurb ja haavatav.
- Kui ollakse takerdunud õnnetuse sohu, siis selleks on põhjus. Lihtsam on tunnistada ühekordseid tundepuhanguid, nagu “vihastasin täna tema peale, sest…”, aga tunduvalt raskem on taluda, kuidas pikaajaline ärevus või depressioon sööb rõõmu seest. Sellepärast, et see seostub nõrkusega ja ei ole nii selgelt kirjeldatav – meil ei ole võrdlusmomenti ega kogemust. Tegemist on komplekssete emotsioonidega, mida isegi psühholoogidel on keeruline lahti harutada, sest iga juhtum on erinev.
- Lojaalsus ei ole puldist sisse-välja lülitatav. Inimesed kas tunnetavad seda või mitte, nad ei otsusta seda. Kuidas lojaalsust välja teenida? Ole ise neile eeskujuga lojaalne.
- Kontrollifriigid ei usalda kedagi peale iseenda. Seetõttu on neile oluline, et kõike tehtaks nii, nagu nemad tahavad. Põhjus: ka oma elu ei ole kontrolli all ning selleks et tunda end hästi, püütakse mingit osa (nt tööd) kontrolli all saada. Nad arvavad, et neil on alati õigus ja teised peavad neid kuulama. Neid tõmbab magnetina inimeste ligi, kes ei väljenda enesekindlust, sest siis on tõenäolisem, et nende autoritaarsust tunnustatakse ja korrale allutakse.
- Väljenda tänutunnet. Me kõik tahame olla hinnatud ja tunnustatud. Ülemusena ära kunagi eelda, et nad nagunii teavad, mida nad ära tegid. Jah, nad teavad, mida on teinud, aga nad ei tea, mida sina selle juures väärtustad, enne kui sa neile seda ei ütle. Igasugune tänu on parem kui mitte midagi, aga leida just sellele inimesele kõige sobivam viis on tõeline kunst. Mõni soovib tunnustust avalikult, mõni privaatselt, mõni kingitusena, mõni kirjalikult. (Otsi ka 5 armastuse keelt ehk viis tänamise viisi.)
- Me tunneme end hästi kui meid ümbritsev tuttavlik. Häiriv on olukord, kui silmapiirile ilmub keegi, keda me ei oska kategoriseerida, sest ta on teistsugune, erinev. Ta mitte ei järgi reegleid, vaid loob neid ise. Ohtlik. Samas, kui unustad korraks oma mugavustsooni, avastad vesteldes kui palju on neilt õppida ning kui palju nad võivad sinu elu rikastada. Mida on sul kaotada?
- Väldi omal algatusel nõu andmist. Kuula, ole empaatiline, aga ära sekku, kui seda ei paluta. Miks? Sest sa kunagi ei tea, mis teise inimese puhul tegelikult töötab. See, mis sobib sulle, ei pruugi sobida teisele. Seega kust sa tead, et see üldse on hea nõuanne? Igaüks peab oma teekonnal ise jõudma järeldusteni, et uskuda sellesse, mida tahetakse hakata ellu rakendama. Kui aga nõu küsitakse, esita küsimusi, mis aitavad teist edasi. Siis oled tõesti abiks olnud.
Kokkuvõttes
Raamatust leiad äratundmist ja nõuandeid eri situatsioonide ja inimtüüpide puhul käitumiseks. Tahad näiteks endas kuulamisoskust või tänu avaldamist lihvida, soovid nartsissistiga vastakuti iseendale kindlaks jääda või survestajaga kiiresti õige otsus teha? Saad vastused.
Olen tänulik sõbrannale Kreetalt, et ta mulle, kui külas olin, seda raamatut soovitas. Hiljem tellisin selle kiiresti ka endale. Inimsuhted ei lähe kunagi moest (sest oleme neist sõltuvuses) ning on hea, kui raamat on riiulis haardeulatuses, et seda ikka ja jälle sirvida. Raamat on praktiline – ühe teema jaoks kaks lehekülge, mis teeb pointi kiirelt leitavaks.
Head suhtlemiskunsti praktiseerimist!
Mari Arnover
Kliendiuuringud.ee juht